ACANTHUS AUREUS MIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW POZNAŃSKICH

Nagroda Międzynarodowych Targów Poznańskich za najlepsze stoisko targowe „Acanthus Aureus” jest najbardziej prestiżową nagrodą w polskiej branży targowej dla twórców ekspozycji targowych na targach i wystawach gospodarczych. Została ustanowiona pod koniec 2002 roku i jest przyznawana, począwszy od roku 2003. Zastąpiła tym samym premiowanie ciekawych stoisk targowych w postaci przyznawania 3 medali MTP za projekty stoisk targowych : złotego, srebrnego i brązowego, oraz 3 wyróżnień.

Czytaj więcej
W opisie celów przyznawania nagrody/wyróżnienia „Acanthus Aureus” Zarząd Międzynarodowych Targów Poznańskich napisał :
Przyznawane przez Grupę MTP wyróżnienie ma na celu nagradzanie najlepszych rozwiązań architektonicznych i graficznych, które sprzyjają bezpośredniej komunikacji z klientem i podkreślają pozytywny wizerunek firmy, wystawiającej swoją ofertę na poszczególnych targach. Statuetką Złotego Akanta nagradzane są stoiska najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy podczas targów. Wyróżniające się i dobrze przemyślane stoisko zdecydowanie ułatwia pracę i ma kluczowe znaczenie dla pozytywnego efektu marketingowego wynikającego z udziału w targach.  Niezwykle ważnym atutem nagrody jest również to, że przyznawana jest ona przez Kapitułę, w skład której wchodzą wybitni eksperci z zakresu designu, marketingu i wystawiennictwa targowego.
Rzeczywiście, nagroda „Acanthus Aureus” jest przyznawana przez grono osób, związanych z projektowaniem i wzornictwem przemysłowym, przede wszystkim wykładowców z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zarząd MTP uznał, że dotychczasowa formuła wyróżniania medalami najlepszych stoisk nie do końca była miarodajna, bo z liczby ekspozycji na danej imprezie targowej, mocno wyróżniających się formą i aranżacją, trudno było wybrać to jedno najlepsze, predestynowane do zdobycia takiej nagrody, takiego wyróżnienia. Uznano, że bardziej sprawiedliwe będzie wybrać parę stoisk z każdej imprezy targowej, które spełniają rolę prekursorską w architekturze targowej, bez wskazywania tego jedynego, które jest w tej perspektywie oceny najlepsze. Trudno bowiem jest pośród paru stoisk, dominujących w nowoczesności i wybitnych akcentach architektoniczno-plastycznych, wybrać to jedyne. Ocena rozwiązań w stoiskach przodujących jest naznaczona na tym poziomie dużą dozą subiektywności oceny, co w warunkach konieczności rozdania trzech nierównorzędnych medali, było decyzją kłopotliwą, generującą wątpliwości przy przyznawaniu tych nagród. Stąd taka, a nie inna decyzja Zarządu MTP w roku 2002. Ocena podjęcia takiej decyzji ukazuje jej słuszność, biorąc pod uwagę materię tej oceny. Rzeczywiście, zdecydowane wyróżnienie jednego stoiska, było bardzo trudne, nawet wręcz czasami kontrowersyjne. Konstrukcja równoległego wyróżnienia stoisk nagrodą AA nosi w sobie znamiona większej sprawiedliwości. Jest ukłonem w kierunku różnych znaczeniowo, ale jednakowych emocjonalnie przyczyn chęci wyróżnienia tych, a nie innych prac projektantów stoisk targowych. Niestety, od roku 2008 nagrodę AA zaczęto wręczać wyłącznie Wystawcom, pomijając projektantów i budowniczych stoisk. No cóż, zawsze to oszczędność na dwóch statuetkach. Ot, poznańska gospodarność.
Zwiń tekst

ACANTHUS AUREUS - BUDMA

Kolejną nagrodę „Acanthus Aureus” otrzymaliśmy od jury Międzynarodowych Targów Poznańskich za realizację ekspozycji firmy „Alpol”, producenta chemii budowlanej . Całość wyspowego, prostokątnego stoiska nasz projektant podzielił na 4 strefy prezentacyjne, gdzie zaprezentowaliśmy 4 główne grupy zastosowań dla chemii budowlanej, produkowanej i dystrybuowanej przez naszego Wystawcę. Dwie rozciągnięte poziomo połówki elips, połączone od góry dużym kołem, stanowiły ciekawą strukturę przestrzenną i bardzo utylitarnie podzieliły potrzebną przestrzeń stoiska . Pośrodku stoiska znalazły się pomieszczenia kuchenno-magazynowe i konferencyjne.

REKOMENDACJA POLSKIEJ IZBY PRZEMYSŁU TARGOWEGO

Nasza firma posiada trzy rekomendacje jedynego organu samorządowego firm targowych w Polsce. Są to następujące rekomendacje : „Firma z rekomendacją PIPT”, „Stoiska z rekomendacją PIPT” i ogólna „Rekomendacja PIPT” dla firm najdłużej istniejących na polskim rynku wystawienniczym. Przytoczona rekomendacja jest jedną z tych, jakie nasza firma otrzymuję regularnie z ramienia Polskiej Izby Przemysłu Targowego z siedzibą w Poznaniu.