Gdzie się wystawić ?
Polska
W naszym kraju są dwa wiodące ośrodki targowe. Pierwszy z nich, to Międzynarodowe Targi Poznańskie, największy i najstarszy ośrodek targowy w Polsce. MTP mają najbogatszy kalendarz imprez. Udział MTP w polskim rynku targowym, to prawie 50 %. Uznanymi markami targowymi MTP są takie imprezy, jak wiodąca dla branży budowlanej „Budma”, odbywająca się co roku w styczniu, czy dla branży rolno-przetwórczej „Polagra”, odbywająca się co roku we wrześniu.
Drugim pod względem wielkości ośrodkiem targowym w naszym kraju są Targi Kielce. Posiadają prawie 30% udziału w rynku targowym RP. Znane imprezy targowe, organizowane przez TK, to dla branży przemysłu obronnego „MSPO”, organizowany na przełomie sierpnia i września każdego roku, a dla drogownictwa targi „Autostrada”, odbywające się rokrocznie w maju.
Należy odwiedzić strony www obu Organizatorów i zorientować się co do oferowanego zakresu tematycznego imprez.
Bywają jednak kluczowe dla niektórych branż imprezy, organizowane przez mniejszych organizatorów. Na przykład dla branży stomatologicznej takimi targami są „CEDE”, organizowane przez łódzką firmę „Exactus”. Targi co roku odbywają się na terenie MTP w Poznaniu. W tym wypadku MTP występują w roli operatora obiektu targowego. Dla szeroko rozumianej branży energetycznej kluczową imprezą od lat jest „Energetab”, organizowany przez firmę ZIAD w Bielsku-Białej, co roku, we wrześniu. Jest to impreza częściowo open air. Inną specjalistyczną imprezą, np. dla branży usług rehabilitacyjnych, są targi „Rehabilitacja”, organizowane przez łódzką firmę „Interservis”, a odbywające się w Łodzi. Dla branży rolnej najbardziej kluczowe targi, to „Agro Show”, największa w Polsce i we Wschodniej Europie wystawa open air, organizowana co roku przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych z siedzibą w Toruniu, na lotnisku Bednary, w gminie Pobiedziska, pod Poznaniem. To tylko niektóre przykłady.
W celu zapoznania się z kalendarzem targowych imprez krajowych, polecamy odwiedzenie strony www Polskiej Izby przemysłu Targowego , a także bezpośredni kontakt z Izbą. Można skorzystać też z cyklicznego wydawnictwa p.t. „Świat Targów”, wydawanego przez Wydawnictwo „Media-Expo” z Poznania.
Pomocne dla uzyskania tej wiedzy linki znajdą Państwo tutaj :
Europa
Kluczowym miejsce targowe w Europie, to Niemcy. W dużych, parunastu ośrodkach targowych tego kraju, który w branży targów jest światową potęgą, odbywa się niezliczona ilość imprez. Poza okresem letnich urlopów, oraz poza okresem świąteczno-noworocznym, każdego dnia na terenie Niemiec odbywa się parę imprez targowych. Część z nich odbywa się co roku, część w cyklu 2-letnim. W celu poznania kalendarza imprez, można zgłosić się do Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, z siedzibą w Warszawie, bądź ponownie skorzystać z cyklicznego wydawnictwa p.t. „Świat Targów”, wydawanego przez Wydawnictwo „Media-Expo” z Poznania. Można też, jak zwykle w sprawach targowych, zwrócić się o poradę do Polskiej Izby Przemysłu Targowego, również z siedzibą w Poznaniu. Poza Niemcami, prawie każda stolica europejska, lub duże miasto, ma ośrodek targowy. Ważkimi ośrodkami targowymi są takie miasta, jak Paryż, Madryt, Londyn, Amsterdam, Genewa, Barcelona, Bolonia, Mediolan, Birmingham, Verona, Kopenhaga, Moskwa, Brno.
W celu poszukiwania imprez targowych, warto zwrócić się do odpowiednich izb gospodarczych, przemysłowych, lub handlowych na terenie naszego kraju, albo też do ambasad. Można skorzystać ze wspomnianego już rocznika „Świat Targów” , lub porady fachowców z Polskiej Izby Przemysłu Targowego.
Pomocne dla uzyskania tej wiedzy linki znajdą Państwo tutaj :
Należy pamiętać, że koszty udziału w targach za granicą są minimum dwukrotnie wyższe, niż w Polsce. Droższa jest powierzchnia targowa, droższe są usługi okołotargowe, droższe są hotele, a na miejsce targów trzeba dojechać, pokonując długi dystans, lub dla wygody wykupić połączenie lotnicze. Jednak efekty handlowe po wystawieniu się za granicą mogą z nawiązką zrekompensować te wyższe koszty.
Wystawiając się w Europie, można z powodzeniem korzystać z bogatej oferty polskich firm wystawienniczych, między innymi z oferty ANTARES. ANTARES oferuje swoim Wystawcom przewiezienie wszystkich rzeczy i eksponatów, przez co obsługa stoiska może przemieścić się miejsce targów drogą lotniczą :
Inne rejony świata
Oczywiście Europa nie jest jedynym miejscem targowym na świecie. Duże imprezy targowe odbywają się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii, w pozostałych krajach Azji, w Dubaju, Mexico City, Buenos Aires. Należy jednak pamiętać, że w przypadku konieczności spedycji wyrobów na miejsce targów, znacząco rosną koszty wystawiennicze. Ze względu na koszty logistyki w odległe rejony świata, pod znakiem zapytania jest korzystanie z oferty usług wystawienniczych firm polskich. Wystawcy zmuszeni są do korzystania z firm, operujących na miejscu imprezy. W celu zapoznania się z ofertą imprez targowych w danym kraju, należy zgłosić się do izb gospodarczej, handlowych, lub przemysłowych danego państwa w Polsce, lub do danej ambasady. Pozostaje też naturalnie do dyspozycji Internet. Powinno się jednak pamiętać, aby wybrana impreza targowa, lub działalność jej Organizatora, była sygnowana przez takie światowe organizacje, jak Powszechne Stowarzyszenie Przemysłu Wystawienniczego (UFI). Znaczek UFI jest gwarantem reprezentatywności i jakości każdej imprezy targowej.
Wiedzy na temat targów na świecie można szukać pod tymi linkami :
Dofinansowanie wystawiennictwa
Wystawienie się na wybranych targach w Polsce i na targach za granicą może podlegać częściowemu dofinansowaniu przez samorządy danych województw, lub polski rząd.
Stosownych informacji w tym zakresie prosimy szukać na podstronie „Przydatne linki” :